Péče o náramky

Pro dlouhodobé zachování kvality a krásy náramků je třeba dodržet několik základních pravidel péče. 


Délka nošení

Náramky jsou vhodné i pro celodenní nošení, na noc je však doporučujeme sundávat. 

 

Bezpečnost u malých dětí

Korálky tvořící naše náramky jsou relativně velké, nicméně vždy může hrozit jisté riziko vdechnutí či konzumace u malých dětí či batolat, třeba v případě roztržení náramku. Nejedná se o hračky, tudíž je nenechávejte s malými dětmi bez dozoru. 

 

Výdrž pruženky

Jak samotný název naznačuje, pruženka neboli elastomer je značně pružná, což umožňuje náramkům se o několik milimetrů rozšířit, zvládnout nasazení přes ruku a vrátit se do původního tvaru na zápěstí. Mírně se také dokáže přizpůsobit obvodu zápěstí, pokud volíte pevnější/těsnější velikost a nemáte rádi, když náramek cestuje do poloviny předloktí.

Elasticita pruženky ovšem má své limity, a tak náramek zbytečně neroztahujte, snažte se ho nepoužívat jako antistresovou hračku a nenasazujte na jiné části těla. 

 

Kontakt s vodou

Delší kontakt s vodou může poškodit korálky z minerálů i centrální surové krystaly, proto náramek nezapomeňte odložit před vstupem do sprchy, bazénu, moře apod.

Zvýšené opatrnosti dbejte u selenitu, fluoritu, kalcitu, malachitu, labradoritu, hematitu, pyritu, tyrkysu a černého turmalínu. Většina těchto minerálů má nižší tvrdost, tudíž se krystaly i korálky začínají při delším kontaktu s vodou rozpouštět (nejmarkantnější u selenitu). Rovněž může dojít k nenávratné ztrátě barvy. U hematitu a dalších minerálů, jejichž chemická struktura obsahuje železo, spouští voda proces koroze, tedy rezavění. Malachit a minerály jemu příbuzné ve vodě uvolňují měď. Vypití této vody by tehdy mohlo představovat mírné zdravotní riziko. 

Nemusíte si výše uvedený výčet pamatovat, i přes existenci výjimek je bezpečné řídit se obecným pravidlem, že do vody nesmí minerály s názvy zakončenými koncovkou ,,-it". 

Pokud s náramkem zmoknete nebo se vám na něj pár kapek vody dostane při mytí rukou, nevadí. Krátkodobý kontakt s malým množstvím vody minerálům neublíží. Náramek osušte kapesníkem či ručníkem. 

 

Sluneční světlo a teplo

Minerálům světlých odstínů může ublížit i dlouhotrvající vystavení přímému slunci. Akvamarín, růženín, citrín, opál, avanturín, fluorit a ametyst mohou nepřetržitým působením slunečního záření ztratit své zabarvení, křišťál může za extrémního žáru prasknout. Proto nedoporučujeme nechávat náramky několik hodin ležet v horkých dnech na přímém slunci. Při běžném nošení se však nemusíte obávat ani v letních tropech, případy skutečného poškození minerálů vlivem slunečního záření jsou obecně vzácné. 

 

Uchovávání náramků

Minerály a polodrahokamy se vyznačují vysokou tvrdostí, proto prakticky nehrozí jejich poškození poškrábáním či odřením. Mimo dobu nošení tedy náramky můžete jen odkládat na stůl či poličku v suchém a stinném koutku místnosti, nemusíte je uchovávat v sametovém pytlíčku z originálního balení. Pytlíček však poskytuje extra ochranu před vlhkem i sluneční září, a tak se vyplatí si ho ponechat. 

 

Hodinky

Z vlastní zkušenosti spíše nedoporučujeme souběžné nošení náramku a hodinek na téže ruce, tvrdý surový krystal by mohl hodinky poškrábat. 

 

Čištění 

Je zcela možné (a pravděpodobné), že se vám na náramek čas od času dostane např. kousek jídla nebo si ho umažete třeba při práci na zahradě. Podle charakteru ušpinění očistěte minerály suchým či lehce navlhčeným hadříkem. Vyhněte se aplikaci jakýchkoliv čisticích přípravků. I přes odolnost minerálů by mohly chemikálie použité v čističích zreagovat s prvky obsaženými v minerálech, což vede k povrchovému poškození náramku. 

 

Ezoterické využití

Naše náramky mohou sloužit mnoha účelům. Fungují jako skvělý a originální módní doplněk a propůjčují vám vlastní kousek přírody. Minerály a krystaly jsou rovněž považovány za spirituální artefakty skýtající silnou energii. Je jen na vás, jak s ní pracujete.

Můžete si minerály volit dle svého znamení zvěrokruhu nebo dle schopností, kterými údajně disponují. Například o růženínu se traduje, že je kamenem lásky a pomůže vám ji najít i prohloubit. My na tohle nevěříme a doporučujeme prostě naslouchat vlastní intuici. Vyberte si takový náramek, který vás nejsilněji přitahuje.  

 

Duchovní očista

Pokud náramky využíváte k ezoterickým účelům, nejspíš budete čas od času chtít provést duchovní očistu. To je samozřejmě plně možné, avšak opět, prosím, dejte pozor na rizikové metody. Šance, že se ve vašem náramku nachází minerál, jemuž může uškodit voda či sluneční záření, je téměř stoprocentní, proto nedoporučujeme duchovně očišťovat náramek ve vodě ani na přímém slunci.

Bezpečným a univerzálním očistným prostředkem je naopak měsíční svit. Například můžete přes noc na minerály nechat působit Měsíc v úplňku. Další bezrizikovou alternativu představuje očista pomocí vonné tyčinky či vykuřovadla, například šalvěje či santalového dřeva.

Spirituální očista vůbec není nutností a náramek může sloužit pouze jako osobní módní doplněk či šperk. 

 


Naše náramky jsou kvalitní a odolné. Pokud se budete držet většiny uvedených zásad, vydrží vám léta a stále budou vypadat jako nové. 

Přejeme vám co nejdelší životnost náramku a neváhejte nás v případě jakýchkoliv potíží či dotazů kontaktovat